1323
(Translate into English)

«Bir ülkenin mutfağını anlamadığınız sürece ondan etkilenmeniz imkansızdır. Onu öğrenmeniz gerekir.» – Şef Ferran Adrià

New York City, genellikle yemek dünyasının merkezi olarak anılmıştır. İnsanların enerjisi ve dünyanın dört bir yanındaki en iyi şeflerin damakları şenlendirme isteği, New York’u bir aşçılık noktası haline getiriyor. Batı Kıyısında, California’da güzel plajlar, birinci sınıf üzüm bağları ve sürekli yiyecek akışının merkezi olan muhteşem tarlalar mevcut. Bu yerler, bizim için ev demek. Sizi, Uluslararası Aşçılık Merkezinde yiyecek dünyasının en iyileriyle eğitim görmeye ve öğrencilerimizin her gün yarattıklarını keşfetmeye davet ediyoruz. Ve mezuniyet zamanı geldiğinde, başarınıza uygun bir takdir unsuru olan efsanevi Carnegie Hall merasimini düzenliyoruz.

Uluslararası Aşçılık Merkezi yaklaşık 30 yıldır, muhteşem yetenekleri yetiştirmenin gururunu yaşıyor. Şu sıralarda bize, kendi ülkelerinde aşçılık endüstrisinin geleceğini temsil etmek istediklerini bilerek, dünyanın her köşesinden daha fazla uluslararası öğrenci geliyor. En iyi şeflerin ve endüstrideki kaynakların rehberliğini sunarak, tüm öğrencilerimiz için odaklanmanın mümkün olduğu bir ortam sunuyoruz.

83’ten fazla ülkeden gelen ve kampüslerimizin ikisinde de çalışan Uluslararası öğrencilerimizle, tüm dünyada en iyi uluslararası aşçılık okulu olarak bilinmemiz şaşırtıcı değil. Uluslararası Aşçılık Merkezi evimiz olduğu için şanslıyız. Umarız burası, sizin için de bir ev olur.

Öne çıkan Türk mezunlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıya doğru ininiz:

Pınar Yiğiter Ünverdi

Memleket: İstanbul, Türkiye
Şu An Yaşadığı Şehir: İstanbul, Türkiye
Çalışma Dalı: Klasik Aşçılık Sanatı
Mezuniyet Yılı: 2012

Her zaman New York City’ye gelmeyi hayal etmiştim. İstanbul’a çok benziyor, fakat çok fazla enerji ve tutku olan bir şehir. Aynı zamanda her şey tek bir yerde toplanmış durumda - dünyanın tüm mutfakları burada. İşletme yüksek lisansımı bitirdikten sonra, küresel bir şirkette pazarlama alanında çalıştım. Üç yıl sonrasında, yemek tutkumun peşinden gitmek ve amacıma ulaşmak için yeterli zamana ve maddi imkana sahiptim: Kendi yemek servisi işimi kurmak. New York’taki aşçılık okulları hakkında araştırma yaptım ve ziyaret için geldim. Uluslararası Aşçılık Merkezi’nin programının süresi hoşuma gitti; bu kısa sürede birçok şey öğreniyorsunuz, ek olarak şef-eğitmenlerinizden fazlasıyla destek alıyorsunuz. Modern fakat Fransız yemek pişirme yöntemlerine -ki benim için tüm diğer yemek pişirme yöntemlerinden daha fazla derinliğe ve karmaşıklığa sahiptir- dayalı bir öğretim izlencesi var. Ek olarak, şarap ve pasta süsleme derslerine katılma şansı yakaladım ve Ron Ben-Israel’e şeker sanatı teknikleri dersinde yardımcı oldum. Aynı zamanda, gerçek bir restoran olan L’Ecole’da çalışma şansı yakaladım ve bu bana hız kazandırdı. Programımı tamamladığımda Uluslararası Aşçılık Merkezi, bir yemek servisi işletmesinin nasıl işlediğini öğrenme şansını bulduğum mükemmel bir stajı bulmamı sağladı. Ardından İstanbul’a döndüm ve her zaman hayalini kurduğum yemek servisi şirketim olan MajaDavet‘i kurdum. Başlangıçta kolay değildi, fakat ajans sahipleri Uluslararası Aşçılık Merkezi’nden mezun olduğumu öğrendiğinde, kapılar birden açılmaya başladı! Şimdi Coca Cola, Johnson and Johnson, Salvatore Ferragamo gibi küresel şirketlerle çalışıyorum. Portföyüme aynı zamanda pasta süslemeyi de etkiledim ve başarılı bir pasta süsleme şirketi olan Pastaci.net ile görüşmeler yaptım. Şimdi yeni bir iş kurmaya hazırlanıyorum: Organik sebze ve meyve teslimi. Yapabilirlerse, Türkiye’deki öğrencilere Uluslararası Aşçılık Merkezi’ne katılmalarını öneriyorum. Mutfaktaki mükemmel eğitimin yanı sıra, New York’ta olmak daha geniş bir hayat görüşü kazandırıyor ve işinize değer katıyor.

Lizet Gediciyan

Memleket: Tarabya, Türkiye
Şu An Yaşadığı Şehir: New York, NY
Çalışma Dalı: Klasik Aşçılık Sanatı
Mezuniyet Yılı: 2008

Uluslararası Aşçılık Merkezi’ne gelmeden önce kendi seyahat acentem vardi. Birkaç yıl önce, ekonominin kötü oluşundan önce ilk olarak kariyer değişikliği yapmayı düşündüm. O zamanlar New York’ta yaşıyordum fakat Türkiye’ye dönmeye karar verdim; Türkiye’deki arkadaşım Hande Bozdoğan’a İstanbul’da bir aşçılık okulu açması için yardımcı oldum. Annemle ilgilenmek için ABD'ye geri döndüm ve bu noktada, kariyerim konusunda ne yapmam gerektiğine emin değildim. Aslında, Uluslararası Aşçılık Merkezi’nin programlarına göz atmamı bir arkadaşım önermişti. Okulun yöneticisi Christopher Papagni ile tanıştım ve yaptığı işe ne kadar tutkuyla bağlı olduğunu gördüm. Aynı zamanda ekmek programındaki şef-eğitmenlerden bir tanesini tanıyordum ve bu kişiye gerçekten hayranlık duyuyordum. Ek olarak, arkadaşım Hande bu okuldan mezun olmuştu. Bu insanlar buradaydı ve ben de burada olmak istediğimi biliyordum. Özellikle Seviye 1 ve Seviye 2 şef-eğitmenlerim bana enerji verdi; aşçılığa âşık olmam ve bir mutfakta çalışma hedefinin peşinden koşmak konusunda bana gerçekten ilham verdiler. Keşke daha uzun kalabilseydim; benim için çok mutluluk verici bir altı aydı.

Suna Kavak

Memleket: Ankara, Türkiye
Şu An Yaşadığı Şehir: Ankara, Türkiye
Çalışma Dalı: Klasik Pastacılık Sanatları
Mezuniyet Yılı: 2006

Pastacılık sanatları konusunda çalışmak istediğimi biliyordum. İnternette araştırma yaptım ve Uluslararası Aşçılık Merkezi’nin en iyi okul olduğuna karar verdim. İlk başta program benim için zordu; fakat sonunda becerilerim konusunda güven kazandım ve öğrendiğim becerileri kullanabilecek seviyeye geldim. Bence okul öğrenmek için, sizi hoş karşılayan bir yer çünkü okuldaki herkes çok destekleyici. Şef-eğitmenler hem profesyonel hem de arkadaş canlısıydı; sınıf arkadaşlarımı da sevdim. Yönetim sizinle ilgileniyor ve bu sayede mümkün olan en iyi deneyimi yaşamaya odaklanabiliyorsunuz. Programı yeni bir kariyere başlamaya hazır bir şekilde bitirdim. Şimdi Ankara’nın kalbinde, Coccinella adında bir pasta dükkanım var; burada Avrupa stili kekler, pastalar, kruvasanlar, kişler ve aynı zamanda börekler ve diğer özel Türk hamur işi ürünleri yapıyorum.

Pelin Öngör Zaimoğlu

Memleket: İstanbul, Türkiye
Şu An Yaşadığı Şehir: Londra, İngiltere
Çalışma Dalı: Klasik Aşçılık Sanatı ve Restoran Yönetimi
Mezuniyet Yılı: 2004 ve 2007

Aşçılığa başlama hikayem hiç de romantik değil! Bir gün o zamanlar erkek arkadaşım olan eşim, her zaman makarna yediğimizden ve yemek konusunda hiçbir şey bilmediğimden yakındı. Bu beni gerçekten kızdırdı, bu yüzden annemin bana yemek yapmayı öğretmesini sağladım. Kısa zamanda bu konuda yeteneğim olduğunu fark ettim. New York City’ye ilk olarak New York Üniversitesi’nde Siyasi Bilimler ve Orta Doğu Araştırmaları okumak için gelmiştim. Mezun olduktan sonra LSAT sınavı için çalışmak için, hukuk fakültesine başvurma hedefiyle bir yıl ara verdim. Fakat bu süre zarfında, tekrar düşünmeye başladım. Kurumsal bir kariyer yapmak istemiyordum, bu yüzden bunun yerine aşçılık okuluna gitmeye karar verdim. Uluslararası Aşçılık Merkezi’ne bayıldım, çünkü ilk günden pratik kazandırıyordu. Okul gerçekten yoğun, fakat şef-eğitmenlerden sizle bireysel olarak ilgileniyor. Buraya gelmek için açık fikirli, kararlı ve çok çalışmaya istekli olmanız gerek. Fakat değmesini sağlayan şey de bu. New York City’deki restoranlarda -bir kadın ve bir şef olarak- bulunmak beni düşünmeye sevk etti: Burada yapabiliyorsam, her yerde yapabilirim. Şimdi şarap yapımı çalışıyorum; ailemin bir üzüm bağı var. Fakat işim bittiğinde mutfağa geri dönmeyi ve restoranımı açarken öğrendiğim her şeyi kullanmayı planlıyorum.

Safter Burcu Özdemir

Memleket: İstanbul, Türkiye
Şu An Yaşadığı Şehir: New York, NY
Çalışma Dalı: Klasik Pastacılık Sanatları
Mezuniyet Yılı: 2008

ABD'de Boston Üniversitesi’nde Ekonomi okumaya geldiğimde bile, bir şekilde yemekle alakalı bir şeyler yapacağımı her zaman biliyordum. Uluslararası Aşçılık Merkezi’ne girmeden önce iki yıl çalıştım. Klasik Aşçılık Sanatıyla başladım, fakat bir ayın ardından gerçek ilgimin pastacılıkta olduğunu fark ettim; böylece değiştirdim. En çok sevdiğim şey, pişirmenin artistik yönüydü. Tatlılarımı sunmanın yeni yollarını arayarak kendime sürekli meydan okuyorum. Şu an tecrübe kazanmak için Türkiye’de çalışıyorum -favorim Osmanlı tatlıları- fakat ABD'ye geri dönmeye niyetliyim. Hayalim, bir gün kendi fırınımı açmak. İlk hedefim ilerideki işim için doğru şefi işe almak için ihtiyacım olan bilgiyi edinmekti; fakat sonuç olarak çok şey öğrendim ve bir pasta şefi olmaktan büyük haz duyuyorum. Şimdi, kendi üretimimin başında olmayı planlıyorum.

"ICC is for your future. I truly believe that at the end of six months, the program you take will make you very successful. ... It is easier for you to work in New York or anywhere in the world." -- Damla Ikbal (Culinary 2012)

The Global Expert in Culinary and Wine Education
ICC has welcomed students from around the globe for 30 years. Indeed, many talented Turkish chefs including Didem Şenol and Hande Bozdogan got their start in our kitchens. The creativity, innovation and dedication these alumni display in their restaurants and businesses are hallmarks of the ICC experience. Whether the focus in Professional Culinary Arts, Pastry Arts, Cake Design, Bread Baking or Wine Studies. ICC graduates leave with the credentials, confidence and global connections for a rising career.

ICC takes students from novice to professional skill levels in six months to nine months. Our Total ImmersionSM teaching method offers intensive hands-on instruction and puts students in the kitchen from the very first day. Under the direction of legendary deans, including Jacques Pépin, Jacques Torres and José Andrés, our highly trained chef-instructors challenge students to perform at their highest level. Our best proof of the results: a hiring network of 15,000 remarkable graduates, including David Chang, Hooni Kim, Daisy Martinez and more.

Prime Locations in the Heart of NYC and Silicon Valley, California
With a five-story flagship school in the culinary capital of New York City's Soho, and state-of-the-art kitchens in Northern California, ICC offers students an unrivaled access to acclaimed restaurants, vineyards and chefs.

Individual Attention and College Advantage
Premium facilities and resources ensure each student gets generous kitchen space and individual support not found in other schools. A low student-to-teacher ratio assures students receive ample attention, while international advisors assist on everything from visas to housing.

Through a special partnership with The New School, ICC students can transfer as many as 60 culinary credits toward a Bachelor’s or Associate’s Degree at this highly respected NYC university (known for its Parsons School of Design), offering the chance to get both a culinary and college degree.

An Award-Winning Education
ICC has been recognized with many international awards and honors, including the coveted School of Excellence award from the Accrediting Commission of Careers Schools and Colleges for NYC in 2012 and California in 2013 and the Best Vocational School from International Association of Culinary Professionals for the past three years.

In October 2013, the White House announced that ICC was selected with the James Beard Foundation to build the USA Pavilion at World EXPO in Milan in 2015, a testament to the excellence and excitement at ICC as it marks its 30th anniversary in 2014.

For more information on admission requirements for international students, please click here

Please scroll through to read about a few of our outstanding Turkish alumni:

Pinar Yiğiter Ünverdi

Hometown: Istanbul, Turkey
Current city: Istanbul, Turkey
Course of study: Classic Culinary Arts
Graduation year: 2012

I always dreamed of coming to New York City. It’s very similar to Istanbul but it has so much energy and passion. It also has everything in one place—all the cuisines of the world are here. After I finished my degree in business administration, I worked in marketing for a global company. Three years later, I had the time and money to follow my passion for food and begin to reach for my goal: to launch my own catering business. I researched culinary schools in New York and came out for a visit. I liked the length of The International Culinary Center’s program; you learn so much in such a short time, plus you get a lot of support from your chef-instructors. The curriculum is modern but based in French cooking methods—which, to me, have more technique and depth and complexity than any other. In addition, I was able to attend wine and cake decorating classes, assisting Ron Ben-Israel in sugar craft techniques class. I also had the chance to work in a real restaurant, L’Ecole, which gave me speed. When I completed my program, The International Culinary Center helped me find the perfect internship where I was able to learn how a catering business operates. I then returned to Istanbul and founded my catering company–MajaDavet–as I had always dreamed I would. At the beginning, it was not easy, but when the heads of the agencies learned that I graduated from The International Culinary Center, suddenly the doors opened! Now I work with global companies such as Coca Cola, Johnson and Johnson, Salvatore Ferragamo and others. I also added cake decorating to my portfolio and negotiated with Pastaci.net, a successful cake decorating company. I am now preparing to launch a new business: organic vegetable and fruit delivery. I advise students in Turkey to attend The International Culinary Center if they can. In addition to the excellent education in the kitchen, being in New York enlarges your vision and adds value to your business.

Lizet Gediciyan

Hometown: Tarabya, Turkey
Current city: New York, NY
Course of study: Classic Culinary Arts
Graduation year: 2008

Before coming to The International Culinary Center, I owned my own travel agency. A few years back, due to the poor economy, I first started thinking about switching careers. I was living in New York at the time but decided to go back to Turkey, where I helped my friend Hande Bozdogan start a culinary school in Istanbul. I came back to the United States to care for my mother, and at that point, I wasn’t really sure what do with my career. It was actually a friend who suggested I look into the programs at The International Culinary Center. I met with Christopher Papagni, director of the school, and saw how much passion he has for what he’s doing. I also knew one of the chef-instructors in the bread program, whom I really admired. Plus, my friend Hande graduated from the school. If these people were here, I knew I wanted to be here too. My Level 1 and Level 2 chef-instructors, in particular, energized me and truly inspired me to fall in love with cooking and to pursue the goal of working in a kitchen. I really wish I could stay longer—these have been a very happy six months for me.

Suna Kavak

Hometown: Ankara, Turkey
Current city: Ankara, Turkey
Course of study: Classic Pastry Arts
Graduation year: 2006

I knew I wanted to study pastry arts. I did my research on the internet and decided The International Culinary Center was the best school out there. At first, the program was challenging for me, but by the end, I gained confidence in my abilities and was able to put the skills I learned to use. I think it’s a nice, welcoming place to learn because everyone at the school is so supportive. The chef-instructors are professional but friendly at the same time, and I really liked my classmates, too. The administration looks after you, so you can focus on having the best possible experience. I came out of the program ready to start a new career. I now own a pastry shop in the heart of Ankara named Coccinella, where I make a variety of European-style cakes, pastries, croissants, quiches, as well as boreks and other specialty Turkish pastries.

Pelin Ongor Zaimoglu

Hometown: Istanbul, Turkey
Current city: London, England
Course of study: Classic Culinary Arts and Restaurant Management
Graduation year: 2004 and 2007

My story about how I got into cooking is not at all romantic! One day my husband, who was then my boyfriend, complained that all we ate was pasta and that I didn’t know anything about food. It really made me mad, so I made my mother teach me how to cook. I soon discovered that I had a real knack for it. I first came to New York City to study political science and Middle Eastern Studies at New York University. After graduation, I took off a year to study for the LSAT exam, with the aim of applying to law school. But during that time, I started to reconsider. I didn’t want to follow a corporate career path, so I decided to go to culinary school instead. I loved The International Culinary Center because it was hands-on from the first day. It’s definitely intense, but you receive a lot of personal attention from the chef-instructors. You have to be open minded, committed and willing to work hard to come here. But that’s what makes it worth it. Being in restaurants in New York City—as a woman and a chef—made me think: if I can make it here, I can make it anywhere. I'm studying winemaking now; my family owns a vineyard. But I plan to get back in the kitchen when I’m done so I can apply everything I’ve learned to opening my own restaurant.

Safter Burcu Ozdemir

Hometown: Istanbul, Turkey
Current city: New York, NY
Course of study: Classic Pastry Arts
Graduation year: 2008

Somehow I always knew I would end up doing something with food, even though I first came to the United States to study Economics at Boston University. I worked for two years before enrolling at The International Culinary Center. I started in Classic Culinary Arts, but after a month, I realized my true love was pastry, so I made the switch. What I love most is the artistic aspect of baking. I challenge myself by continually seeking new ways to present my desserts. Right now I’m working in Turkey to gain experience—Ottoman desserts are my favorite—but I intend to come back to the United States. My dream is to one day open my own bakery. My original goal was to go through the program to get the knowledge I’d need to hire the right chef for my future business, but I ended up learning so much and really taking pleasure in being a pastry chef. Now, I plan to be in charge of my own production.